Skip to main content

 

Alkohol na weselu - wszystko, co musicie wiedzieć

 

Odwiecznym dylematem Par Młodych jest ilość alkoholu, w którą powinni się zaopatrzyć, aby go nie zabrakło na weselu. Możecie zdecydować się na jego zakup we własnym zakresie lub skorzystać z oferty obiektu weselnego. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zamówienie profesjonalnej usługi obsługi barmańskiej (łącznie z pokazami barmańskimi) czy np. prosecco vana.
Z której opcji najlepiej skorzystać? Przedstawię Wam wady i zalety każdej z nich.

Fot. Anna Pajdzik Fotografia

Zakup alkoholu we własnym zakresie

 

Niektóre obiekty weselne pozwalają na wniesienie własnego alkoholu. Zazwyczaj należy opłacić tzw. korkowe. Zanim zdecydujecie się na wybranie tego rozwiązania, przeliczcie sobie, czy na pewno opłaca się kupować alkohol we własnym zakresie.
Trudno jest dokładnie zaplanować, jaki rodzaj alkoholu faktycznie zejdzie podczas wesela. Wszystko zależy od preferencji gości i pogody. Na poprawinach goście często piją inne alkohole niż na weselu. Młode Pary kupują głównie butelki wódki, a okazuje się, że goście wolą np. piwo.
Zastanówcie się również, czy będziecie mieli czas, aby jeździć po hurtowniach i samemu kupować oraz przewozić alkohol? Nie zakładajcie, że wszystkie rodzaje alkoholi znajdziecie w jednym miejscu. Niekiedy poświęcony czas i wyjeżdżone kilometry nie przekładają się na zaoszczędzone pieniądze.
Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniej osoby, która będzie odpowiedzialna za roznoszenie i serwowanie alkoholu. Czy menedżer obiektu  wyrazi zgodę na obsługę kelnerką/barmańską Waszego alkoholu? Jeśli nie, to ustalcie kto u Was będzie starostą. Czy będzie nim drużba, rodzic, wujek, brat? Przy bardzo dużych weselach jest to nie lada wyzwanie. Czasem warto zapłacić za tę usługę obsłudze wesela.


Skorzystanie z oferty alkoholi obiektu weselnego

 

Wiele lokali oferuje w cenie wino musujące na powitanie gości. Ustalcie, jaki rodzaj wina będzie serwowany.
Dobrą praktyką jest ustalenie z menedżerem obiektu weselnego konkretnej kwoty przeznaczonej na alkohol. Jest to usługa tzw. open baru. Polega ona na tym, że kelnerzy będą serwowali gościom wcześniej wybrane przez Was alkohole. Gdy kwota przeznaczona na alkohol będzie się zbliżać ku końcowi, kelner powinien Was o tym fakcie powiadomić. Wtedy podejmiecie decyzję: czy zwiększacie kwotę na alkohol, czy już alkohol nie będzie serwowany. Rozliczanie się z obiektem tylko z rozpoczętych butelek alkoholu. Nie jesteście narażeni na straty, które możecie ponieść w przypadku błędnego określenia rodzaju alkoholu. Jeśli goście będą pić więcej wódki niż wina, płacicie za faktyczne zużycie. Nie robicie zbędnych zakupów i zapasów. Za cały serwis barmańsko-kelnerski odpowiada obiekt weselny. Nie ponosicie więc dodatkowych kosztów. Finalnie może się okazać, że wyjdzie Wam ta opcja taniej niż w przypadku zakupu alkoholu we własnym zakresie.


Wynajęcie baru mobilnego / prosecco vana

 

Warto zastanowić się nad zamówieniem profesjonalnej usługi obsługi barmańskiej (łącznie z pokazami barmańskimi) czy prosecco vana. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Aby skorzystać z prosecco vana (czy vanów z innymi alkoholami), wcale nie musicie organizować wesela w plenerze. Ustawcie go w strefie chillout lub na sali weselnej. Odpowiednio zaaranżowane miejsce będzie dodatkową atrakcją dla Waszych gości.
Serwowanie kolorowych alkoholi będziecie mieli zapewnione przez wyspecjalizowanych barmanów. Możecie również zamówić u nich pokazy barmańskie, które urozmaicą Wasze wesele. W umowie warto zamieścić informacje o: wielkości, wyglądzie, umiejscowieniu baru na sali, liczbie barmanów obsługujących wesele, zakres godzin pracy, rodzaju szkła, dodatkach do drinków, rodzaju i ilości alkoholu, lodzie, liście drinków oraz myciu i sprzątaniu szkła.
Pamiętajcie, że dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszy się ilość wypitych tradycyjnych alkoholi.

Fot. Jakub Mrozek Fotografia

Fot. Kamila Jaje Fotografia

Wszystkie kroki do ślubu i wesela marzeń zostały szczegółowo opisane w e-booku "Sekrety Wedding Plannera: Jak zorganizować ślub i wesele krok po kroku" - KLIKNIJ

Również w pakiecie w Organizerem Ślubnym - ZOBACZ

Leave a Reply