Ślub symboliczny
Kochacie się, chcecie być ze sobą, od dawna marzycie o ślubie, ale nie możecie go zawrzeć?
Przyczyn może być wiele: różne wyznania religijne czy brak spełnienia wszystkich warunków wymaganych do zawarcia ślubu kościelnego lub cywilnego.
A może uważacie ślub cywilny za zbyt urzędowy i oschły? A marzy Wam się uroczystość, która na długo zapadnie w Waszych wspomnieniach, będzie oddawała Wasze wartości, poglądy i przekonania?
Rozwiązaniem powyższych problemów może okazać się ślub symboliczny.
Czym on jest?
Ślub symboliczny można określić jako ślub umowny (według słownika języka polskiego synonimem słowa „symboliczny” jest właśnie słowo „umowny”). Młoda Para umawia się, że konkretnego dnia złoży sobie przysięgę i od tej chwili będą ze sobą związani wyjątkową więzią. Śluby symboliczne są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, m.in. ze względu na indywidualny charakter uroczystości zgodny z poglądami, oczekiwaniami i wizją Pary Młodej.
Ślub ten jest bardzo osobisty i spersonalizowany. Młoda Para decyduje o całym scenariuszu uroczystości, który może przypominać formalny ślub cywilny czy kościelny lub przybrać mniej tradycyjną formę. To wizja Młodych jest najważniejsza – możecie zdecydować nie tylko o formie, ale też o miejscu i czasie całej uroczystości. W efekcie staje się on niezapomnianym, wspaniałym wydarzeniem.
Marzy Wam się ślub w środku lasu? W opuszczonych ruinach zamku? Na lodowcu? Na szczycie góry? Wszystko jest możliwe!
Szczególnym momentem jest złożenie przez Was wzajemnej przysięgi, która płynie prosto z serca i wyraża najpiękniejsze emocje. Często ceremonia uzupełniana jest jednym z rytuałów ślubnych, który pasuje do motywu przewodniego całej uroczystości. Możecie zdecydować się np. na łączenie ziaren piasku, rozpalenie świecy jedności, mieszanie wina, sadzenie drzewek – wszystko zależy od Was.
Pamiętajcie, że Wasi najbliżsi mogą czynnie brać udział w całej uroczystości. Zaplanujcie dla nich szczególne zadania – może wygłoszą przemowę? Przeczytają ważny dla Was wiersz? A nawet poprowadzą całą uroczystość?
Kto może udzielić ślubu symbolicznego?
Ślubu symbolicznego udziela celebrant, czyli osoba świecka, nie będąca urzędnikiem USC. Aby zostać mistrzem ceremonii nie trzeba mieć ukończonego żadnego specjalnego kursu. Młode Pary zatrudniają do tej roli osoby, które specjalizują się w prowadzeniu ślubów symbolicznych. Możecie również poprosić ważną dla Was osobę, aby została mistrzem ceremonii – ślub będzie wtedy jeszcze bardziej wyjątkowy.
Fot. Artur Ciachowski Fotografia