Jak usadzić gości weselnych
Młode Pary najczęściej mają problem z usadzeniem gości.
Chęć zadowolenia wszystkich osób spędza sen z powiek niejednej Pannie Młodej…
O czym warto pamiętać? Jak nikogo nie urazić? Jakie są podstawowe zasady usadzania gości?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w tym wpisie !
Fot. Anna Pajdzik Fotografia
Od czego zacząć?
Zanim zaczniecie myśleć o usadzeniu gości, musicie przejść jeszcze 2 inne kroki.
Krok 1 – wybrać kształt i wielkość stół.
Krok 2 – zaplanować ustawienie sali.
Fot. Jakub Mrozek Fotografia
Dopiero na końcu zajmijcie się usadzeniem gości. Dlaczego akurat taka kolejność?
Układ sali zależy m.in. od wybranych stołów. A wiedząc, gdzie będzie znajdował się Wasz stół, parkiet, toalety, bufety i ciągi komunikacyjne – łatwiej będzie Wam usadzić wszystkich gości.
Który stół planujemy w pierwszej kolejności?
Oczywiście Wasz stół!
Wasz stół powinien stać w centralnym punkcie, abyście byli widziani nie tylko przez wszystkich gości, ale również przez zespół i DJ. Panna Młoda zawsze siedzi z prawej strony Pana Młodego.
Zastanówcie się, kogo chcecie usadzić koło siebie?
Są dwie szkoły usadzania gości.
Jedni uważają, że przy stole Państwa Młodych powinni siedzieć sami Państwo Młodzi lub ze swoimi świadkami (Świadkowa przy Pannie Młodej wraz ze swoim mężem lub partnerem, Świadek przy Panu Młodym wraz z żoną lub partnerką). Za takim wyborem przemawia najczęściej fakt, że przez całe wesele będziecie na parkiecie lub z innymi gośćmi, więc nie będzie krępującej sytuacji, że opuszczacie swój stół na całą noc, przy którym czeka na Was rzesza ludzi. Poza tym każdy gość może do Was podejść i bez skrępowania porozmawiać, nikogo przy tym nie podsiadając.
Fot. Krystian Papuga Fotografia
Minus jest taki, że nie każdy chce siedzieć w tym szczególnym dniu w odosobnionym stoliku. Zazwyczaj chcemy wyróżnić najważniejsze dla nas osoby.
I tu swoje stanowisko zajmuje druga szkoła, której przedstawiciele uważają, że przy waszym stole powinni siedzieć świadkowie, rodzice, rodzeństwo i dziadkowie.
Kogo posadzicie przy Waszym stoliku determinuje jego kształt i wielkość. Jeśli zdecydowaliście się na stoły okrągłe 8-osobowe, to Wasz stolik będzie liczył tylko 6 osób – pamiętajcie, że musicie zostawić miejsce na dekoracje, aby nikt Was nie zasłaniał. Wtedy koło Was będą siedzieć tylko świadkowie z osobami towarzyszącymi.
Większe pole manewru będziecie mieli przy większych stołach okrągłych lub prostokątnych.
Zaproszonych gości zawsze sadzamy według rangi i starszeństwa.
Gdy zdecydowaliście się na okrągłe stoły, to przy stołach znajdujących się najbliżej waszego stołu powinni siedzieć: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, najbliższa rodzina i przyjaciele. Następnie dalsza rodzina, dalsi znajomi oraz młodzież. Pamiętajcie, aby kobiety i mężczyźni siedzieli naprzemiennie.
O czym warto pamiętać?
-
Zastanówcie się, jakie są relacje pomiędzy zaproszonymi gośćmi – nie sadzajcie obok siebie osób skłóconych oraz o skrajnych poglądach politycznych i religijnych.
-
Osób starszych nie sadzajcie obok klimatyzacji i nagłośnienia.
-
Możecie rozważyć osobny stolik dla dzieci.