Skip to main content

Ślub z osobą tej samej płci – jak go zorganizować w Polsce?

Śluby Par jednopłciowych nie są jeszcze w Polce popularne. Wiąże się to z wieloma barierami, które zakochani muszą pokonać, aby publicznie wyznać sobie miłość. Małżeństwa osób tej samej płci są w Polsce nielegalne. Co więc zrobić w sytuacji, gdy Para marzy o ślubie, ale nie jest możliwe zorganizowanie uroczystości za granicą? Rozwiązaniem jest ślub humanistyczny.


Pojawił się on około 15 lat temu i cieszy się coraz większą popularnością – nie tylko wśród osób ze środowiska LGBT+. Dlaczego? Po pierwsze daje on możliwość stworzenia ceremonii idealnie skrojonej pod potrzeby i oczekiwania Pary Młodej. Nie ma w nim utartych schematów i ograniczeń. To Wasz dzień, więc to Wy decydujecie, jak ma finalnie wyglądać Wasza uroczystość. Po drugie jest to świetna alternatywa dla ślubu cywilnego, który często trwa około 10-15 minut, a wygłaszane słowa „przysięgi” nie mają nic wspólnego z wyznawaniem uczucia i romantyzmem. Taką formalność, jak podpisanie dokumentów, można załatwić w urzędzie, natomiast swoją miłość można celebrować na wiele innych sposób.

Fot. Studio Pumpkin


Bardzo ważną kwestią jest to, że w całą uroczystość można zaangażować zaproszonych gości. Mogą oni wygłaszać przemowy, coś przeczytać, zaśpiewać, zagrać… Natomiast sama przysięga ślubna jest własnoręcznie spisanymi słowami miłości – szczerymi, płynącymi z głębi serca. Mistrz Ceremonii, który prowadzi całą uroczystość opowiada historię Pary oraz ciekawe anegdoty z ich życia, aby zebrani goście mogli jeszcze głębiej przeżywać te chwile wraz z Parą Młodą. Po złożonej przysiędze i wymianie obrączek następują różnego rodzaju obrzędy: przesypywany jest piasek, sadzone są rośliny, pali się świecę jako symbol tworzenia nowego ogniska domowego. Natomiast na samym końcu uroczystości Para Młoda składa podpisy pod certyfikatem ślubu, który stanowi sentymentalną pamiątkę oraz jest znakiem, że złożono tego dnia ważne przyrzeczenie.

Fot. Focus Eye


Jak mówi Jacek Siedlecki – założyciel firmy „Humanistyczny” i Mistrz Ceremonii w jednym – ślub humanistyczny polega na tym, że Para Młoda składa sobie przysięgę małżeńską i nie potrzebuje do tego księdza czy urzędnika. Zakochani podejmują decyzję, aby wygłosić przysięgę zaślubinową w towarzystwie ważnych dla nich osób.

Fot. Unicorn Wedding Foto


Trzeba być wiernym własnym przekonaniom. Jeśli się kochacie i marzycie o ślubie – zróbcie to! Trzymam za Was kciuki! A gdybyście potrzebowali pomocy, to z Jackiem zorganizujemy Wam uroczystość od A do Z.

Fot. Jakub Mrozek Fotografia

Leave a Reply