Skip to main content

Ustawienie sali weselnej - o czym warto pamiętać

Kluczem do dobrej zabawy jest odpowiednie ustawienie sali. Dzięki niemu Wasi goście nie będą sobie nawzajem przeszkadzać, szybko odnajdą bar, bufety i strefę chillout. Wyobraźcie sobie sytuację, w której bufety stoją tylko po jednej stronie sali i goście z drugiego końca za każdym razem muszą przejść między stolikami, aby nałożyć sobie przystawkę lub kawałek ciasta. Dzieci, które biegają blisko baru z alkoholami. Albo jeszcze gorszą sytuację – stolik Młodej Pary, który stoi za filarem i nikt go nie widzi. Aby uniknąć takich sytuacji trzeba mądrze wszystko rozplanować.

Ustawienie sali w głównej mierze zależy od rodzaju stołów oraz wielkości sali.

 

Stoły okrągłe

Stoły okrągłe mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni uważają, że niewygodnie się przy nich rozmawia i nie widać wszystkich gości. Są za to bardzo eleganckie i dają gościom więcej przestrzeni niż stoły prostokątne. Stoły okrągłe dzielą gości na poszczególne grupy. Możecie je ustawić w dowolnej konfiguracji. Ważne jest tylko, aby nie zasłaniały stolika Pary Młodej. Stoły okrągłe mogą być ustawione w łuk, po skosie, równolegle do siebie.
Najbardziej popularne są 8 osobowe stoły okrągłe, które mają 150 cm średnicy. Większe – 12 osobowe o średnicy 180 cm będą częściej stosowane przy większych weselach. Gdy planujecie zastawę z podtalerzami najlepiej liczyć 7-8 osób na 1 stół o średnicy 150 cm i 10 osób na 1 stół o średnicy 180 cm.

Stoły prostokątne

Stoły prostokątne ciągle cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza na weselach typowo biesiadnych. Nie chcąc rozdzielać dużej grupy znajomych lub rodziny, stoły prostokątne spełnią rolę integracyjną. Sprawdzą się również na bardzo dużych weselach. Pamiętajcie, że najbardziej optymalnie jest sadzać gości co 70 cm. Długość stołów będzie zależała oczywiście od planowanej liczby gości. Natomiast standardowa szerokość stołów prostokątnych to 90 cm.
Stoły prostokątne możemy ustawić w:
 • Literę T – wygodne ustawienie przy wąskiej, ale długiej sali. Młoda Para jest dobrze widoczna przez wszystkich zaproszonych gości.
 • Literę U – w zależności od wielkości sali możecie usadzić gości jedno lub dwustronnie. W środku możecie zaplanować parkiet do tańczenia. Stół prezydialny (Młodej Pary) może być złączony ze stołami gośćmi lub stać osobno.
 • Literę M – rozbudowana wersja ustawienia stołów w literę U. Idealne rozwiązanie przy dużych weselach. Można postawić więcej niż 3 stoły stojące prostopadle to stołu prezydialnego. Należy jednak zachować odpowiednią odległość między stołami, aby umożliwić gościom swobodne poruszanie się.
 • W literę L – zalecany w niewielkich salach, w których musi się znaleźć miejsce na DJ’a lub zespół.
 • W literę I – idealny układ dla kameralnych przyjęć. Wszyscy goście siedzą przy jednym, wspólnym stole. Młoda Para zasiada pośrodku.
 • Kwadrat lub prostokąt – przy małej ilości zaproszonych gości można również zastosować układ zamknięty stołów. Wszyscy goście będą się dobrze widzieć, a pośrodku pustej przestrzeni można ustawić dekoracje.
 • Stoły mieszane – dobre rozwiązanie w dużych salach weselnych lub w plenerze. Dzięki stołom okrągłym podzielicie gości według uznania.

Jak rozplanować ustawienie sali?

Najważniejsze wskazówki:

 • Stół Młodej Pary powinien być w centralnym punkcie sali. Każdy gość siedzący na sali powinien widzieć Młodych ze swojego miejsca. Przy układzie ze stołami okrągłymi stół Państwa Młodych powinien być większy i bardziej udekorowany. Nie zapomnijcie, aby zostawić miejsce na dekoracje. Dzięki nim żaden z gości Was nie zasłoni.
 • Za stołem Młodych zazwyczaj stoi "ścianka dekoracyjna".  Zadbajcie o odpowiednią odległość ścianki od stołu – suknia Panny Młodej powinna bez problemu zmieścić się za stołem. Ponieważ będą do Was podchodzić inni goście podczas wesela, najlepiej zostawić około 1,5 metra odstępu od ścianki.
 • Następnie ustawcie stoły dla gości. Zachowajcie między nimi odpowiednią odległość – wystarczy około 1 metr.
 • Parkiet do tańczenia powinien być niedaleko sceny. Podest musi mieć minimum 3 metry szerokości, aby zmieścił się sprzęt dla zespołu czy DJ.
 • Bufety można ustawić pod ścianami lub na środku w części ze stołami dla gości. Dobrą praktyką jest ustawienie candy baru niedaleko stolika dla dzieci, a baru z alkoholami niedaleko parkietu do tańca. Bufet słodki można umieścić po przeciwnej stronie bufetu wytrawnego.
 • Odpowiednie dobranie potraw, napoi i alkoholu oraz prawidłowe rozmieszczenie ich na sali/salach zdecydowanie urozmaici każde wesele i ułatwi gościom zabawę.
 • Dobrą praktyką jest przeznaczenie osobnej sali dla całej obsługi wesela – np. zespołu muzycznego, DJ, konsultantki ślubnej, fotografa. Umieście tam stoły oraz ciepłe bufety. Dzięki temu każda osoba będzie mogła zjeść ciepły posiłek w odpowiedniej dla siebie porze.

Wszystkie kroki do ślubu i wesela marzeń zostały szczegółowo opisane w e-booku "Sekrety Wedding Plannera: Jak zorganizować ślub i wesele krok po kroku" - KLIKNIJ

Również w pakiecie w Organizerem Ślubnym - ZOBACZ

Leave a Reply