Skip to main content

Ślub humanistyczny - wszystko, o czym musicie wiedzieć

 

Kochacie się, chcecie być ze sobą, od dawna marzycie o ślubie, ale nie możecie go zawrzeć?
Przyczyn może być wiele: różne wyznania religijne czy brak spełnienia wszystkich warunków wymaganych do zawarcia ślubu kościelnego lub cywilnego.
A może uważacie ślub cywilny za zbyt urzędowy i oschły? A marzy Wam się uroczystość, która na długo zapadnie w Waszych wspomnieniach, będzie oddawała Wasze wartości, poglądy i przekonania?
Rozwiązaniem powyższych problemów może okazać się ślub humanistyczny. A przeprowadzenie uroczystości warto powierzyć profesjonalnym Celebrantom Ślubnym, którzy sprawią, że ten dzień będzie jeszcze bardziej wyjątkowy.
Czym on jest? W jaki sposób można go zorganizować? Jaką rolę odgrywa Mistrz Ceremonii? O odpowiedź na te pytania poprosiłam Jacka Siedleckiego - Mistrza Ceremonii i przedstawiciela jednej z największych firm w Polsce zajmującej się prowadzeniem tego rodzaju uroczystości.

Fot. Focus Eye Sylwia Sajdak

 


Czym są śluby humanistyczne? Dlaczego są tak wyjątkowe?

 

Ślub od zarania dziejów jest wyznaniem miłości dwojga ludzi, którzy pragną dzielić się uczuciem, razem iść przez życie, zaś podczas uroczystości ogłaszają to światu.
W tym rozumieniu, ślubu NIE udziela urzędnik czy kapłan. Przysięgę małżeńską składa się partnerowi, a nie przedstawicielowi instytucji państwowej czy religijnej. To bardzo ważny aspekt, o którym ludzie często zapominają, mówiąc, że ktoś udzielił im ślubu...
Otóż NIE, nikt poza nimi samymi nie może udzielić ślubu, ponieważ robią to sami. Mają tę moc 😉
Co robi zatem urzędnik czy kapłan?
Udostępnia lokal i przygotowuje dokumenty.
Tylko tyle.
To nie oni decydują, z kim chce się spędzić życie.
Skoro mamy już wyjaśnioną kwestię podstawową, teraz przejdźmy do samego ślubu.
W urzędzie jesteśmy związani formułą, którą ktoś określił i ustanowił. Niestety często te uroczystości nie spełniają oczekiwań par młodych, ponieważ są nudne, do bólu powtarzalne, sztampowe bez odrobiny oryginalności. To jak linia produkcyjna w fabryce. Przewidywalność na poziomie 99,99%.
Dlatego ślub humanistyczny jest ciekawą alternatywą.
Tworzymy indywidualny scenariusz dostosowany do oczekiwań Pary Młodej.
Przebieg ceremonii jest ustalany zgodnie z ich marzeniami o jednym z najważniejszych dni życia.
To jest wyjątkowe, bo stawiamy na ludzi, a nie na formułki.

 

Fot. Focus Eye Sylwia Sajdak


W jaki sposób tworzony jest scenariusz uroczystości? Jaką rolę odgrywa w nim Para i Mistrz Ceremonii??

 

Stworzenie scenariusza ślubu leży po stronie Mistrza Ceremonii i Pary, natomiast zorganizowanie ślubu i wesela leży po stronie Wedding Plannera.
Każda Para Młoda podpisująca z nami umowę o współpracy otrzymuje bogaty pakiet informacyjny. To liczne inspiracje, jak może przebiegać ceremonia, przykłady zastosowania ciekawych elementów ubarwiających zaślubiny. Liczne rytuały pochodzące ze starożytnych kultur, ale także nowoczesne kreatywne idee.
Para Młoda wybiera pewną stylistykę swojej ceremonii, a my pod tym kątem tworzymy roboczy scenariusz. Jest on dopracowywany podczas wspólnych rozmów, uzupełniany o ważne detale i ostatecznie powstaje finalna wersja.
Na jej podstawie artyści przygotowujący oprawę muzyczną, wiedzą kiedy i jaki utwór mają zagrać, prowadzący wie: kiedy i co mówi, zaś Para Młoda przygotowuje się do ważnego momentu ceremonii, jakim są przysięgi, wymiana obrączek oraz ogłoszenie ich zaślubioną parą.
Przy tym wszystkim należy pamiętać o rozróżnieniu roli scenarzysty oraz Mistrza Ceremonii. Przy projektach, takich jak nasz, kiedy mamy w sezonie ślubnym po kilka ceremonii każdego dnia w popularne weekendowe terminy, scenariusz ceremonii często tworzony jest przez inną osobę niż ta, która prowadzi uroczystość. Jest to wątek związany z kompetencjami ludzi naszego zespołu, ale to już oddzielna historia.

Fot. Unicorn Wedding Foto

 


Jakie rytuały ślubne można umieścić w scenariuszu?

 

Ceremonia zaślubin nie jest wyklepaniem utartych formułek znanych z urzędu. Unikamy takiej łopatologii i pójścia na łatwiznę. Warto pomyśleć o ubarwieniu uroczystości na różne sposoby. Nasze wieloletnie doświadczenie pomaga podsunąć ciekawe rozwiązania. Prowadzone przez nas ceremonie przypominają w rzeczywistości performens teatralny, gdzie w centrum stoi Para Młoda. Wszystko dostępne jest po podpisaniu umowy. Razem tworzymy spersonalizowaną wizję tego ważnego dnia.

Fot. Julia Łapińska Fotografia


Czy trzeba spełnić jakieś określone warunki, aby zorganizować ślub humanistyczny?

 

Trzeba chcieć w romantycznych okolicznościach powiedzieć sobie wzajemne TAK 🙂
Na tym polegają śluby od tysięcy lat... reszta to detale organizacyjne, w których pomoże rodzina, przyjaciele lub Wedding Plannerka. A także my - odnośnie samego przebiegu ceremonii.
Współpraca Wedding Plannera z Mistrzem Ceremonii podczas ślubu humanistycznego jest niezwykle ważna. Każdy element ceremonii powinien być ze sobą spójny i dobrze zaplanowany. Aby wszystko ze sobą dobrze "zagrało", niejednokrotnie analizujemy wspólnie każdy punkt ceremonii. Największym sukcesem tych działań jest zadowolenie naszych Par.

Fot.AnnaPajdzik Fotografia


Wszystkie kroki do ślubu i wesela marzeń zostały szczegółowo opisane w e-booku "Sekrety Wedding Plannera: Jak zorganizować ślub i wesele krok po kroku" - KLIKNIJ

Również w pakiecie w Organizerem Ślubnym - ZOBACZ 

 

Leave a Reply