Skip to main content

Oczepiny

 
Oczepiny są kulminacyjnym punktem polskiego wesela. Nawiązują one do słowiańskich obrzędów weselnych, podczas których Panna Młoda przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny.
Wśród Młodych Par są zwolennicy i przeciwnicy oczepin. Niektóre osoby boją się niesmacznych zabaw i źle poprowadzonej zabawy. Rezygnują więc z oczepin, aby uniknąć niekomfortowej sytuacji.
W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam kilka pomysłów na oczepiny, dzięki którym staną się one wspaniałą zabawą.

Tradycja oczepin
Staropolskie oczepiny odbywały się o północy. Przy śpiewie pieśni Oj, chmielu, chmielu zdejmowano wianek Pannie Młodej, ścinano jej warkocz i nakładano czepiec. To od niego swoją nazwę ma ten tradycyjny obrzęd weselny. Czepiec był podarunkiem od Matki Chrzestnej i wykonywano go z haftowanego białego płótna. Podczas wesela brat Panny Młodej lub najstarszy drużba przekazywał czepiec starościnie, która wykonując znak krzyża błogosławiła małżeństwu. Następnie starsze zamężne kobiety nakładały go Pannie Młodej.
Podczas oczepin organizowano przeróżne zabawy, które nawiązywały do zmiany stanu młodej żony.

 

Fot. Focus Eye Fotografia

Fot. Rafał Podstawny Fotografia Slubna

Współczesne oczepiny
Obecnie nikt podczas wesela nie ścina włosów Pannie Młodej, ani nie nakłada jej tradycyjnego czepca. Natomiast Para Młoda „pozbywa się” swoich atrybutów w postaci: welonu, bukietu ślubnego, muszki czy krawata. Zabawy podczas oczepin mają za zadanie bawić gości i symbolizować pożegnanie się ze stanem panieńskim i kawalerskim.

Fot. Studio filmowe „Alexander”

Fot. Estera Matras Fotografia


Pomysły na zabawy oczepinowe
  • Rzucanie atrybutami Pary Młodej – tradycyjną zabawą oczepinową jest rzucanie welonu i muszki, aby wyłonić nową Parę Młodą. Według tradycji ta panna lub kawaler, którzy złapią atrybuty Młodej Pary, jako pierwsi zmienią stan cywilny. Zabawę zaczyna Panna Młoda, która rzuca swój welon lub wianek w storę niezamężnych kobiet. Następnie Pan Młody rzuca muszką, musznikiem lub krawatem. Dla nowej Pary Młodej organizuje się dodatkową zabawę, np. w postaci pierwszego tańca.
  • Zabawa ze wstążkami – do bukietu przyczepia się kolorowe wstążki, które w kółku trzymają panny. Kręcąc się wokół bukietu odcina się poszczególne wstążki. Która panna zostanie z nieodciętą wstążka – wygrywa bukiet.
  • Poszukiwania atrybutu Panny Młodej i Pana Młodego.
  • Odliczanie – w kółku ustawiają się panny lub kawalerowie i przekazują sobie z rąk do rąk welon, bukiet lub muszkę. Liczy się wspólną liczbę lat Pary Młodej. Na kogo wypadnie ostatnia liczba – ten wygrywa.
  • Kolorowe balony – panny i kawalerowie muszą przebijać szpileczkami kolorowe balony. Kto trafi na karteczkę z atrybutem Młodej Pary – wygrywa.
  • Zamknięte skrzyneczki – panny i kawalerowie losują kluczyki do zamkniętej skrzyneczki z atrybutem Państwa Młodych. Kto wylosuje właściwy klucz – wygrywa.
 


Oczywiście oczepiny nie muszą kończyć się na powyższych zabawach. Bardzo często towarzyszom im inne zabawy weselne, w których biorą udział wszyscy weselnicy. Możecie zorganizować m.in. test zgodności, wróżby weselne, taniec z Parą Młodą, kalambury, konkursy.
Pamiętajcie, aby wszystkie zabawy było odpowiednio zaplanowane. Omówcie je dokładnie z zespołem lub Dj’em.
Dobrą praktyką jest ustalenie harmonogramu zabaw weselnych, aby nie kumulować ich wszystkich w czasie oczepin. Dlaczego? Oczepiny będą wtedy trwały bardzo długo, a zabawy i konkursy z czasem mogą gości zmęczyć i nie spełnić swojej podstawowej roli – czyli rozrywki.

Więcej porad i wskazówek znajdziesz w e-Booku „Sekrety Wedding Plannera: Jak zorganizować ślub i wesele krok po kroku”KLIKNIJ

Leave a Reply